Netflix Warner HBO
Frank Gehry
Pesta porcina africana
Operació sortida
Concerts Rosalía Lux
Assassinat d'Abu Shabab
Sandro Giacobbe
Servei militar Alemanya
Cas Helena Jubany
Portes obertes Parlament
Pla Moves III
Lando Norris
Xabi Alonso
Real Madrid Celta de Vigo

Ofertes enganyoses al supermercat: formats d'estalvi que acaben sortint més cars

El portal Fitstore.es i l'OCU denuncien que, en alguns casos, els packs de productes o els formats més grans acaben costant més diners que l'envàs original

20/07/2025 - 15.37 Actualitzat 20/07/2025 - 15.37

Quan anem al supermercat, ens podem deixar enlluernar per productes que s'anuncien com a ofertes amb un pack familiar o format estalvi. Compte, poden ser una enganyifa. De vegades, el preu per quilo o litre és més alt que el de l'envàs original.

Segons un estudi de la companyia de comerç electrònic Fitstore.es, la diferència de preu per quilo o litre pot superar el 18% i, en alguns casos, segons l'OCU, pot ser de més del 80%.

I pot passar amb productes de tota mena: llet, refrescos, sabó per als plats o per a la roba, gotets d'arròs, galetes o batuts de xocolata que es presenten en paquets de dos, tres o quatre envasos, o en formats més grans que l'original.

Són estratègies comercials per vendre més. El doctor en Economia del Consum Albert Vinyals adverteix que "es juga amb la percepció dels consumidors utilitzant mides, colors o ubicacions dels productes que fan pensar que poden tenir un millor preu".

 

Resistir l'impuls i calcular el preu unitari

Les marques i els supermercats saben que els consumidors no ens ho mirarem gaire perquè, segons Vinyals, sempre anem amb presses a comprar i "amb el pilot automàtic".

"Si no hi posem molta consciència, que és impossible davant de tantes opcions, és quan caiem en aquest tipus d'estratègies."

El doctor en Economia del Consum aconsella "planificar i tenir llistes" a l'hora d'anar a comprar i, en el cas dels paquets d'oferta, "mirar el preu per quilo".

"Hem d'agafar-nos les coses amb més temps", conclou.

Fent un tomb per qualsevol supermercat podem trobar alguns exemples. Recollint el testimoni d'alguns clients, trobem casos com el del Francesc, que assegura que "alguna vegada ens hem trobat que el pack familiar o el pack estalvi, veient el preu de la unitat, del litre o del quilo, no sortia a compte".

La Cristina, per la seva banda, afirma que calculen a quin preu surten els productes abans d'agafar un pack dels que munten els supermercats, i diu que, moltes vegades "sí que l'agafem perquè, comparant els preus per separat, surt més econòmic".

Comprem el que comprem, cal fer-ho amb calma i no deixar-nos enlluernar per gangues que no ho són.